" Zdrowe, owocowo - warzywkowe rewolucje ! "

Pysznie, zdrowo, kolorowo.

Informacje na temat tego jak dużo witamin mają owoce i warzywa zachęciły grupę Smerfów do samodzielnego wykonania soku owocowego oraz sałatki warzywnej. W wykonaniu pierwszego przysmaku - pysznego soku z przyniesionych przez dzieci owoców, pomogła nam jedna z naszych pań kucharek - pani Maja. Wspólnie przypomnieliśmy sobie jakie kroki trzeba podjąć zanim przystąpi się do tej czynności. Mianowicie : umyliśmy owoce, przybory kuchenne, a także nasze ręce. Kiedy wszystko już było gotowe, pani Maja zaprezentowała dzieciom sprzęt kuchenny - sokowirówkę, dzięki której w bardzo krótkim czasie uzyskaliśmy pyszny sok. Podczas wykonywania tego zadania, pani Maja zwracała uwagę na bezpieczeństwo podczas korzystania z takich urządzeń. Kiedy wszystko było już gotowe przystąpiliśmy do degustacji napoju. Bardzo dziękujemy pani Majce za cenny czas, który dla nas poświęciła ! :)

Drugim krokiem, którego podjęła się nasza grupa było wykonanie sałatki warzywnej. Z zachowaniem wszystkich etapów higieniczno - porządkowych nasze przedszkolaki przystąpiły do działania samodzielnie krojąc warzywa. Podczas tej czynności doskonaliliśmy umiejętność posługiwania się nożem. Ku naszemu zdziwieniu dzieciom to zadanie szło rewelacyjnie. W mgnieniu oka przygotowaliśmy sałatkę, którą wspólnie następnego dnia jedliśmy na śniadanie :) Było przepysznie ! Mamy nadzieję, że nasze działania zachęcą dzieci do tego aby jeszcze częściej spożywać owoce i warzywa.

Jadłospis 12-16.09.2022 r.

12-16.09.2022 r.   Poniedziałek: I ś niadanie: Herbata  z cytryn ą , chleb pszenny i słonecznikowy z masełkiem, tu ń czykiem i papryk ą czerwon ą II ś niadanie: Jabłko, woda Obiad: Zupa serowa aksamitna, jajko gotowane w sosie musztardowym,   ziemniaki, kalafior z wody, sok owocowy Podwieczorek:  Dro ż d ż ówka z budyniem, herbatka ziołowa (alergeny: seler, gluten, mleko, jaja, ryba) Wtorek: I ś niadanie: Kawa zbo ż owa, h erbata mi ę towa, bułka pszenna i grahamka z masełkiem, sałat ą rukola i szyneczk ą drobiow ą II ś niadanie: Jabłko, woda Obiad : Marchewkowy krem, kotlet mielony, ziemniaki, buraki z jabłkiem,   sok owocowy Podwieczorek: Kefir brzoskwiniowo-bananowy  (alergeny:   seler, gluten, mleko, sezam, jaja) Ś roda: I ś niadanie:  „Truskawkowe gwiazdki”  z mlekiem, kawiorek z masełkiem   i miodem wielokwiatowym , herbata koperkowa  II  ś niadanie : Banan, woda Obiad:

Jadłospis 19-23.09.2022r.

19-23.09.2022 r. Poniedziałek: I ś niadanie: Herbata z cytryn ą , bułka pszenna i grahamka   z masełkiem i makrel ą w sosie pomidorowym II ś niadanie: Jabłko, woda Obiad: Grochówka , racuchy dro ż d ż owe z cukrem trzcinowym, sok owocowy Podwieczorek:   Jogurt naturalny z nasionami chia i musem truskawkowym (alergeny: seler, gluten, mleko, jaja,   ryba) Wtorek: I ś niadanie:   Kakao, herbata melisa , bułka grahamka i   pszenna   z masełkiem, w ę dlin ą drobiow ą i kiełkami rzodkiewki II ś niadanie: Marchewkowe chipsy, woda Obiad :Zupa szczawiowa z jajkiem, kotlet schabowy, ziemniaki puree, sałata lodowa   z sosem jogurtowo-czosnkowym, sok owocowy Podwieczorek: Wafel przekładany kremem kakaowym, herbatka ziołowa   (alergeny:   seler, gluten, jajka, mleko, sezam, soja) Ś roda: I ś niadanie: Płatki kukurydziane z mlekiem, rogal z masełkiem i d ż emem niskosłodzonym malinowym, herbatka mi ę towa   II ś niadanie : Winogrono, woda Obiad:   Gulasz